Žáky – Štrampouch

Štrampouch je malá, malebná vesnička, jejíž založení je datováno do roku 1298. Je zde 250 čísel popisných a žije zde zhruba 350 obyvatel. Štrampouch samotný je přidvořenou částí obce Žáky, která je od něj vzdálena cca 3 km. Štrampouch se nachází na malém kopečku s krásným výhledem na město Čáslav, které leží od obce v dojezdové vzdálenosti 5 km. Nedaleko, přibližně 10 km od Štrampouch, se rozkládá také město Kutná Hora, které proslulo ve Středověku těžbou stříbra a patří pod památky světového dědictví UNESCO.

Obec Štrampouch se nachází ve výborně, klidné lokalitě. Výhodou obce je, že sem zajíždí linkový autobus, který Vás doveze do okolních měst, zejména pak do nedaleké Čáslavi (více k městu níže).

V samotné obci Štrampouch je zařízena nová mateřská škola pro 20 dětí. Je moderně vybavena a pouze 200 metrů od rezidence Štrampoušský dvůr. K této školce se momentálně připravuje chodník, aby cesta do ní byla co nejbezpečnější. Veškeré informace o školce se dozvíte buď na webových stránkách obce, nebo přímo na obecním úřadu. Věřte, že Vašim dětem se zde dostane veškeré péče a získají dobrý základ pro vstup na základní školu.

Stezka z obce do Čáslavi
Ze spodního rohu rezidence Štrampoušský dvůr se připravuje stezka pro kola a pěší. Tato stezka povede z obce Štrampouch až do města Čáslav. Nová cesta nabídne bezpečnou možnost procházky krásným prostředím, navíc s možností dostat se do sousedního města například na kole během 15 minut.

Blízké okolí rezidence


Čáslav
Velkou výhodou obce Štrampouch je, že leží v blízkosti města Čáslav, od níž je vzdálena cca 5 km. Zde naleznete veškeré služby k životu potřebné. Od zdravotnických zařízení (nemocnice, praktičtí lékaři, zubaři), přes vzdělávací instituce (mateřské, základní i střední školy, ať už učiliště, průmyslovou školu, zemědělskou školu, či gymnázium), až po velké množství supermarketů a příležitostí pro sport (plavecký bazén, fotbalový stadion, zimní stadion, atletický ovál), zábavu (kino, divadlo), a tak podobně. Samozřejmě zde najdete i potřebné úřady, policii, hasiče či mnoho restaurací a barů. Čáslav nabízí i své vlastní vlakové nádraží, ze kterého se dostanete do všech koutů České republiky, ale i autobusové nádraží, odkud se dostanete do okolních měst, jako Kutná Hora či Golčův Jeníkov. Více k historii Čáslavi a městu jako takovému naleznete zde: officiální web města Čáslav

Kutná Hora
Druhým velkým městem v dojezdové vzdálenosti do 10 minut je Kutná Hora. Ta je součástí světového dědictví UNESCO, a to díky velkému množství dechberoucích památek. Tou nejmajestátnější je Chrám sv. Barbory, dále se zde nachází Vlašský dvůr, Kamenná kašna, Kamenný dům, Morový sloup, ale i velmi populární Kostnice. Toto krásné město dává lidem stejné využití jako Čáslav a naleznete zde vše potřebné pro život. Kutná Hora je po Praze druhou nejvyhledávanější turistickou destinací a nabízí nejen své krásy, ale i mnoho pracovních příležitostí, stejně jako Čáslav, či možností sportovního vyžití, jako plavecký bazén, zimní stadion, mnoho hřišť i zbrusu nově postavenou víceúčelovou sportovní halu Klimeška. Více k městu Kutná Hora naleznete zde: officiální web města Kutná Hora

Autobus v obci
Přes obec Štrampouch jezdí dvě autobusové linky. Tyto linky Vás dopraví do okolních měst a vesnic. Například Dobrovítov, Žáky, Šebestěnice, Zbýšov, Čáslav, Ledeč nad Sázavou Petrovice, Třebětín atd...
Tento spoj jezdí v pravidelných intervalech a bez problému se dostanete do okolí. Navíc z blízké Čáslavi se pomocí vlakové a autobusové dopravy dostanete prakticky do všech koutů České republiky.